Vida Imre

Elérhetőségek:

English version

© 2018-2021 Vida Imre

2016

3D nyomtató - elektronikai hulladékokból

A projekt célja a lehető legtöbb újrahasznosított elem felhasználásával egy 3d nyomtató létrehozása volt.

A nyomtató készítéséről és működéséről készült videó:

A projekt részletes bemutatása:

A projekt elkezdésekor a 3D nyomtatás Magyarországon még elég költséges dolognak számított, és nem volt túlságosan elterjedve. Mivel nagyon érdekelt ez a technológia, de nem állt rendelkezésemre a nyomtató vásárlására elegendő pénzösszeg, elhatároztam hogy építek egyet. A 3D nyomtató külső váza MDF lapokból áll, ami egy felújítás során kimaradt, és sokáig semmire nem volt használva. A munkaasztal egy 30cm X 30cm nagyságú rétegelt fa lap, egy hasonló méretű linóleum lappal letakarva. A munkaasztal mozgatásáért 2db hagyományos tintasugaras nyomtatóból kiszerelt tintapatron mozgató sín szolgál.

Az eszköz vezérlését 2 mikrokontroller végzi. Az egyik (egy Arduino Mega) a motorok vezérlését, és az enkóderek olvasását végzi, míg a másik (Arduino pro mini) a felhasználói felület kezeléséért és a nyomtatás szabályozásáért felel. Azért volt szükség két mikrokontroller használatára, mert az Arduino Mega önmagában nem rendelkezett elegendő számítási kapacitással az összes optikai enkóder olvasásához és a felhasználói felület egyidejű kezeléséhez. A mozgatásokat az eszközön nem léptetőmotorok végzik, hanem tintasugaras nyomtatókból kiszerelt 12V-os egyenáramú motorok. Ezek használata teszi indokolttá a szintén újrahasznosított optikai enkóderek használatát az elmozdulások mérésére. A nyomtatófej egy régi, módosított ragasztópisztoly, így a nyomtatás az ebbe való ragasztórúddal történik. Voltak kísérletek PET palackok kupakjainak megolvasztására és újra felhasználására, de idő hiányában ez nem valósult meg.

A nyomtatáshoz szükséges fájlokat egy memóriakártyáról (microSD) olvassa be az eszköz. A nyomtatáshoz szükséges fájlokat saját (C# nyelven írt) program állítja elő rétegenként, képfájlokból.

Kiállítások és konferenciák, ahol be lett mutatva:

  • MŰKÖDJ! 2016 pályázati díjátadón kiállítva
  • Kutatók Éjszakája a Debreceni Agora Tudományos Élményközpontban 2016
  • Kutatók Éjszakája a Debreceni Agora Tudományos Élményközpontban 2017
  • XVIII. Országos Közoktatási Szakértői Konferencia
  • XIX. Országos Közoktatási Szakértői Konferencia

Összefoglaló a 2016-os Kutatók Éjszakájáról, ahol ismertetem a kiállított alkotásokat: (7:28-tól okosház, 8:55-től 3D nyomtató)