2019
World Robot Olympiad
Elért eredmények összefoglalása:
- 2019 World Robot Olympiad Advanced Robotics Challenge Magyarországi nemzeti döntő 3. helyezés
- 2018 World Robot Olympiad Magyarországi nemzeti döntő 7. helyezés
- 2017 World Robot Olympiad Magyarországi nemzeti döntő részvétel.
- 2016 World Robot Olympiad Magyarországi nemzeti döntő 5. helyezett
Minden jog fenntartva! All rights reserved!
SmartRobotics
A csapatról:
Középiskolás korunkban ismertük meg egymást és mindannyian a kezdetektől kezdve kerestük a kihívásokat, valamint az olyan robotika versenyeket, ahol az átlagosnál komplexebb feladat megoldásában vehettünk részt. A World Robot Olympiad versenyen való pályafutásunkat az akkori nevén Senior High kategóriában kezdtük meg, melyben Lego Mindstorms robotokkal kellett olyan feladatokat megoldani, melyek a mi, valamint az általunk tervezett robot képességeinek határát is feszegették mind pontosság, precizitás, mind pedig gyorsaság és hatékonyság tekintetében. A céljaink elérése érdekében hosszú délutánokat töltöttünk a felkészüléssel. A felkészülés alatt rengeteg hasznos ismeretet szereztünk. Számomra a legemlékezetesebb, amikor a rendelkezésünkre álló motorok teszteléséhez kellett kidolgoznunk egy módszert, mellyel ki tudtunk választani két közel azonos paraméterekkel rendelkezőt ezzel tovább fokozva a teljes rendszer pontosságát. Ezen kívül tesztekkel és általunk kitalált módszerekkel a fény és színérzékelő szenzorok között is különbséget véltünk felfedezni, mint később kiderült valóban igazunk volt, és az eltérő gyárban összeszerelt szenzorok eltérő gyártó alkatrészeit használták, így egy átlagfelhasználó számára észrevehetetlen, de számunkra jelentős különbség volt megfigyelhető a mérési pontosságban. A robot vezérléséhez voltak versenyek amikor a gyártó által megálmodott programozási felület már számunkra kevésnek bizonyult, így egy másik operációs rendszert futtatva a roboton, megpróbálkoztunk a python alapú robotprogramozással is, és ezzel is jó eredményeket értünk el.
2019-ben akkor még mindig középiskolásként, lehetőséget kaptunk a főleg egyetemi csapatoknak meghirdetett Advanced Robotics Challenge kategóriában történő indulásra. Ez hatalmas kihívást jelentett, de óriási lehetőségeket is tartogatott, hiszen bármilyen saját kiegészítő elektronikát alkalmazhattunk a robot megvalósításakor a környezet érzékelésére, valamint a központi vezérlőnk is egy ipari és oktatási célokra szánt vezérlőegység volt, melyet addig még nem használtunk.
Az akkori robotunk alapját Tetrix építőelemek adják. A robot végleges verziójában a központi vezérlőegység mellett helyet kapott 3 darab FullHD felbontású, valamint egy HD kamera, egy lézeres, és két ultrahangos távolságérzékelő modul, valamint pixelenként programozható LED szalagok. Ezek együttesen segítették a robotot tájékozódni, valamint döntéseket hozni a pályán.
A robotunknak komoly méretkorlátoknak kellett megfelelni, így egy nagyon sok mindenre képes, de mégis kompakt eszközt kellett terveznünk és megvalósítanunk. A robot komplexitását jól mutatja, az alábbi kép, melyen az látható, hogy a tesztelés egy pontján egy apró módosításhoz mennyire kellett szétszednünk a robot hátsó részét annak érdekében, hogy hozzáférhessünk a megfelelő belső csavarokhoz.
Hónapokig, sokszor a hét minden napján hajnalokba nyúló munkánknak végül meglett az eredménye, a nemzeti döntőn kimagasló eredményeket értünk el, de ami még fontosabb, hogy rengeteget tanultunk a felkészülés során. Az építés és tesztelés szakaszában volt, hogy a robot órákig ugyanazt a mozdulatsort ismételgette, és képeket készített a kameráival, majd később ezeket a képeket használtuk fel egy mesterséges intelligencia alapú szoftverkomponens betanítására. Első kézből tapasztaltuk meg a kommentezés, és a logolás fontosságát mert szükségünk volt arra, hogy tudjuk a robot az adott szituációban mi alapján hozta meg döntését.
További személyek a fentebbiekkel összefüggésben:
- Vigh András - 2019-ben felkészítői szerepben a csapat tagja volt.
- Klepács Márk - Aki a csapattársam, később pedig felkészítő volt a korai versenyeknél.
- Péter Miklós - A Csapatunk állandó felkészítője, akinek a Versenyeken készült nagyszerű képeket is köszönhetjük.